Čokoládový koláč

30.12.2017

Je libo kousek hutného čokoládového koláče s Guyanským rumem a vločkovou solí?  

K tomu není co dodat, prostě a jednoduše vyzkoušejte...

Těsto jsem měla předpřipravené v mrazáku, klasické linecké. (Někdo si před-dělává vývar a někdo zase těsta...:D) 

LINECKÉ TĚSTO

  • 120g hladké mouky
  • 40g moučkového cukru
  • vanilkový extrakt
  • 70g změklého másla
  • 1ks žloutek

Prosejte mouku s cukrem, přidejte kapku extraktu, žloutek a na kostičky nakrájené máslo. Zpracujte v hladké těsto a nechte odležet, nejlépe přes noc.

*Toto množství vyjde přesně na koláč o průměru 22 cm.

Vyválejte a vložte do formy, nezapomeňte propíchat dno vidličkou a v předehřáté troubě pečte při 180° cca 10 minut. Nejdříve s alobalem, vysypané zátěží z luštěnin, poté vyndejte a dopečte přibližně dalších 10 minut.

GANACHE - skvělá záležitost...

Ganache se vyrábí z čokolády a smetany. Je jasné, že záleží na kvalitě surovin, čokoládu můžete použít jak bílou (recept na Matcha truffles najdete zde), tak tu nejkvalitnější s vysokým procentem kakaa. Smetana je nejlepší s 33% tuku.

Podstata je však v poměru surovin:

  • 1 : 2 / čokoláda : smetana - na polevy, potahování dortů
  • 1 : 1 / čokoláda : smetana - jako náplň
  • 2 : 1/ čokoláda : smetana - na tvz. truffles - čokoládové bonbony

Postup je velice snadný - smetanu přiveďte k varu a nalijte ji k rozlámané čokoládě. Necháte chvilku, aby se rozpustila a změkla, protože mícháním by se rychleji ochladila a nestačila by se rozpustit. Pak už jen rozmícháte, popř. dochutíte (vanilkou, alkoholem, kořením, kávou nebo čajem...)

Já si recept upravila podle sebe a vyrobila ganache z 200ml smetany ke šlehání 33% a 300g ze 70% čokolády (kvalita je kvalita, a také není tak sladký) a přilila jsem do toho asi tak deci, no to nemůžu říct přesně, lila jsem to tam tak nějak od oka, ale jestli to byl panák, tak poctivej...:D, kvalitního 10letého Guyanského rumu.

TIP: Jako ozdobu jsem zvolila vločkovou sůl, která dezert příjemně ozvláštní.